Euroopa avatud aiad

Euroopa avatud aiad 2025

Kiviaiad ja kivid aias

Kutsume aiaomanikke avama aiaväravaid ühel või mitmel päeval Euroopa avatud aedade festivalil 6., 7. ja 8. juunil!

Kutsume külastama avatud aedu Eestis ja mujal Euroopas!

Prantsusmaa kultuuriministeeriumi algatatud aiafestival Euroopa avatud aiad pakub rõõmsat äratundmist ja uusi avastusi nii kirglikule botaanikule, pühapäeva aednikule kui lihtsalt jalutajale. Kutsume teid osa saama Euroopa ja teiste seas Eesti aedade ja parkide rikkusest ja mitmekesisusest! Aiafestival juhib tähelepanu aiaomanike tööle, nende muredele ja rõõmudele ning muinsuskaitsjate püüdlustele meie „rohelist pärandit“ asjatundlikult hooldada, restaureerida, vanu aedu taastada. Juuni esimesel nädalavahetusel on 20 Euroopa riigis avatud üle 3000 aia ja pargi.

Kes saavad osaleda?
Kõik aiad ja pargid on kutsutud osa võtma – nii ajaloolised kui kaasaegsed, avalikud ja eraaiad, linna- ja taluaiad, juurvilja- ja puuvilja-aiad, ühiselt rajatud kogukonna- ja kooliaiad, mõisapargid ja kirikuaiad. Aiaomanikud saavad jagada oma kogemusi ja juhtida külastajate tähelepanu aedadele ja parkidele, mis on rajatud hoolsa töö ja kannatlikkusega, pidades au sees esivanemate tarkust ning ise aiapidamise oskusi rõõmsalt edasi arendades.

Kuidas osaleda?
Registreerige oma aed täites lühikese ankeedi, mille leiate Eesti Muinsuskaitse Seltsi kodulehelt www.muinsuskaitse.ee/wp-content/uploads/2025/04/Osavotuvorm-2025.docx
Lisage paar fotot aiast.
Euroopa avatud aedade festival toimub 6. – 8. juunil. Osa võib võtta kas kõigil kolmel päeval või ainult ühel-kahel. Eelistatud on tasuta külastamisvõimalused, ent pole keelatud ka piletiraha küsida. Avatud aedade tutvustamiseks võib korraldada ringkäike, näitusi, kontserte, õpetada valmistama lilleseadeid, putukahotelle, korraldada taimemüüki ja avada aiakohvikuid – valik on lai!

Aasta 2025 teemaks on “Kiviaiad ja kivid aias”.
Ei leidu naljalt aeda, kus poleks kasutatud kive – kas praktilisel eesmärgil või lihtsalt ilu pärast. Õigesti asetatud kivid aitavad ära juhtida liigset vett, või vastupidi, säilitada mullas niiskust. Kiviaiad on Eesti maastikul silmapaistvad ja tuttavad. Kivide teema sobib suurepäraselt ka kirikuaedade ja ajalooliste kalmistute tutvustamiseks.

 Eesti aiad

Eesti Muinsuskaitse Selts on Euroopa avatud aedade festivalil Eesti avalikke ja era-aedu kutsunud osalema alates 2018. aastast, siis ühinesid Prantsusmaa Kultuuriministeeriumi algatusega veel 14 riiki. Alates 2019. aastast toimuvad aiafestivalid igal aastal erineval teemal:

  • 2019 Euroopa aiad
  • 2020 Aialoomad
  • 2021 Aed kui teadmiste varalaegas
  • 2022 Aiad kliimamuutuste tuules
  • 2023 Aia muusika
  • 2024 Aeda kõigi viie meelega!

Eestist on osa võtnud väga eriilmelisi toredaid aedu ja parke: vanu taluaedu ja uuele elule äratatud mõisaaedu, huvitavaid ühistööna toimivaid kogukonnaaedu, traditsioonilisi Eesti sordiaedu, tuultele avatud mereäärseid aedu, põneva ajalooga parke, kaasaegseid puuvilja-, juurvilja- ja iluaedu, hoole ja armastusega rajatud era-aedu.

Euroopa avatud aiad juhivd tähelepanu, et aia rajamine nõuab pühendumist ja põhjalikku tööd, eeldab teadmisi ja oskusi ning samas on see osa kultuuripärandist väga habras. Hooletus, ahnus, rahapuudus, oskamatu restaureerimine, jõudsalt peale tulevad võõrliigid – ohte, mis ähvardavad rikkuda või hävitada aedu ja parke on palju. Aegade jooksul oleme näinud uhkete mõisaparke tükeldamist ja sinna kolemajade tarbeks väikeste kruntide planeerimist, meile võõrliikide sisseoomist, parke kehva majandamist, oskamatut aiaskulptuuride restaureerimist. Hinnakem aiaomanikke, aednikke ja kõiki, kes ei pea paljuks aia heaks kulutada oma tööd, raha ja vaeva! Ja tundkem rõõmu ja rahu ilusates Eesti aedades!

Eesti aedade tutvustust vt www.muinsuskaitse.ee/euroopa-avatud-aiad-2025

Helle Solnask

Eesti Muinsuskaitse Selts
www.muinsuskaitse.ee

53 494 304