Euroopa arheoloogiapäevad

Euroopa arheoloogiapäevad 2025


Juuni teisel nädalavahetusel kutsuvad arheoloogid 30 Euroopa riigis tutvuma oma tööde ja tegemistega. Toimub pea 5000 erinevat sündmust: ekskursioonid, näitused, väljakaevamiste tutvustused, loengud …
Tulge sõprade, pere või klassikaaslastega ja vaatame, mis toimub muinsuskaitse ja arheoloogiateaduse telgitagustes! Saame tuttavaks oma ajalooga!

EESTI KAVA

Reede, 13. juuni

Vaade kaevandilekagust. Fotod Christopher Lään

Kell 11 Rävala pst 8/Estonia pst 1 sisehoovis toimuvadi arheoloogilisi kaevamisi tutvustab arheoloog Mihkel Tammet 

Käesoleva aasta üks tähelepanuväärsemaid arheoloogilisi väljakaevamisi Tallinnas toimub vanalinnast vaid paarisaja meetri kaugusel Rävala pst 8 ja Estonia pst 1 vahele jäävas sisekvartalis, kuhu kavandatakse uut kaubanduskeskust koos maa-aluse parklaga. Osaühingu Muinasprojekt ja MTÜ Keskvere Kultuurikoda arheoloogiline ekspeditsioon arheoloog Mihkel Tammeti juhatamisel uurib seal enne ehitustöid läbi kõik kihid, mis on ladestunud enne Põhjasõda, sh ka leide sisaldavad kihid, mis võivad olla toodud vanalinnast. Uuritav koht oli ajaloolisel ajal ümbrusest veidi kõrgem, mere alt vabanes see ala juba kaks tuhat aastat tagasi ning esimesed asukad hakkasid sellisel paigal kohe tegutsema. Kui meri oli taandunud, tekkis seal turbase mullaga lohklik tasandik. Enne Estonia puiestee rajamist asus seal prügimägi, mida kasutasid idast tulnud juurviljakasvatajad talupojad, kes olid aiapidamist õppinud kloostritest. Tasandatud alal kujunes venelaste eeslinn – slobodaa.

Putkega ammunoole ots 13. saj. II pool 14. aaj. I pool

Putkega ammunoole ots 13. saj. II pool 14. aaj. I pool

Võimalikud keskaegsed käärid.

Võimalikud keskaegsed käärid.

Väärtuslikke kihte kuni uusajani võib sel alal Tartu maantee ja Maakri tänavate endises lähtekohas olla säilinud ka nende hoonete ja trasside all, mis on ehitatud pärast 1944. aasta hävingut.

 

Võimalik keskaegne lusikapide 14.-15. saj.

Võimalik keskaegne lusikapide 14.-15. saj.

Laupäev, 14. juuni

Kell 12 Muhu innuse salapärast lugu tutvustab arheoloog Jaan Tamm.

„ Au langenuile 1227“

Muhu kogukonna poolt 1927. a. avatud dolomiitsambaga 700 aasta eest võitluses ristisõdijatega Muhu linnuses langenud esivanemate mälestuseks. Samba autor ja sellest tehtud foto autor pole teada. Foto pärineb Ajaloomuuseumi fotokogust!

Vaade linnusele kirdest. Foto Maili Roio, Muinsuskaitseamet

Vaade linnusele kirdest. Foto Maili Roio, Muinsuskaitseamet

 

 

 

 

 

 

 

Hendriku Liivimaa kroonika kohaselt toimus jaanuaris 1227 vägev lahing saarlaste ja Mõõgavendade ordu ning Riia piiskopi ristisõdijate vahel. Muistne linnus langes piiramise kuuendal päeval, Muhu lahingut on peetud muistse vabadusvõitluse viimaseks lahinguks. Muhu linnust ja selle omaaegset vägevust, lõplikku langemist ja hilisemaid arheoloogilisi väljakaevamisi tutvustab ringkäigul arheoloog Jaan Tamm.

Kogunemine linnuse väravas.

Kell 14 kuraatorituur “Linnusest linnaks” näitusel “Nähtamatu Tartu. 800 aastat linna algusest”.

Arheoloogid Arvi Haak ja Marge Konsa tutvustavad näitust Tartu Ülikooli muuseumis Lossi tänav 25. Sissepääs sooduspiletiga (8 €).

 

Foto Andres Tennos

Fotod Andres Tennos

 

 

 

 

Tallinna Linnamuuseumi Fotomuuseumi galeriis SEEK Alyona Movko-Mägi isikunäitus “Soo”

Tallinna Linnamuusuem. Näitus Soo

 

 

Näitus „Soo“ küsib: mida maa säilitab? Mida inimene jätab endast maha? Millal hoolimine algab – ja millal lõpeb?

Töödes kohtuvad taimpargitud nahk, klaas, puidu jäänused, roostes metall, fotokeemia ja valgus, moodustades installatsioone, mis ei ole selgitused, vaid kaaslased – mälukandjad, mis ei räägi valjult, vaid peegelduvad, vajuvad ja jäävad.

Näitus jääb avatuks 27. septembrini.

Alates 6. juunist ÖÖGALERII: galeriis SEEK Alyona Movko-Mägi isikunäitus „Soo“ – Tallinna Linnamuuseum  

 

13.- 15. juuni

Varandus keskaegselt prügimäelt Tallinnas

Jahu-6-20180524-aero360.ee


Jahu-6-20180524-aero360.ee

Varasemate aastate TikToki formaadi edu tuules liituvad arheoloog Dr Monika Reppoga (@chronicamonika) 2025. aastal kolleegid Dr Erki Russow ja doktorant Tuuli Jõesaar. Koos tutvustatakse Tallinna keskaegselt prügimäelt leitud tähelepanuväärseid arheoloogilisi leide. 2016.–2018. aastal toimunud väljakaevamistelt saadi üle 40 000 eseme, kuldsõrmustest ja kangaplommidest nahkkingade ja kõige muuni. Tallinna 15. sajandi lõpu materiaalse kultuuriga saab tutvuda üle Euroopa! Videod on osa Tallinna Ülikooli uurimisprojektist PRG2026 „ Globaalsed seosed ja lokaalsed tegurid: muutuv inim- ja looduskeskkond Läänemere idaosas 15.–18. sajandi vältel“, mida toetab Eesti Teadusagentuur.

AI7909_24185_libaHamburg. Foto Monika Reppo

AI7909_24185_libaHamburg. Foto Monika Reppo

Kus: TikTok (https://www.tiktok.com/@chronicamonika)
Millal: 13.-15. juuni
Kontakt: monika.reppo@tlu.ee

 

Guidio arheoloogiateemalised audiorännakud – Euroopa arheoloogiapäevade ajal tasuta!

Asva pronksisepa rada

Asva viikingiküla-linnus

Asva viikingiküla-linnus

Asva kindlustatud asula rada viib külastaja ligi 3000 aastat tagasi pronksiaega. Rändaja saab kuulda Asva hiilgeperioodist, mil pronksesemete ümbervalamise saladust hoiti võõraste silmade eest varjul. Noor pronksisepp jutustab, mis toimus Saaremaal enne Asva asulat, milised leiud teevad Asva eriliseks terves Baltikumis ja mida teavad uurijad sellest kõnelda. Pronksisepa juttu toetavad kodulehel iga peatüki all tekstiline lisainfo koos piltide ja joonistega esemeleidudest nii Asvalt kui mujalt Saaremaalt. Rada Asva Viikingikülast linnamäele on ligi 1,2 km pikk ning audiorännak kestab umbes pool tundi.

https://guidio.eu/rajad/asva-rada/

Otepää linnamäe audioloeng

Otepää

Otepää

Hea kuulaja, loodame su teadmiste pagasit täiendada Otepää ajaloost. Loengus kuuled Novgorodi vürsti Mstislavi 1116. a sõjaretkäigust Otepää alla, Otepää nimeloost, teistest sõjaretkedest, linnamäe ehitusloost, linnuse valitsejatest ja nende poliitikast. Loengut täiendab rikkalik pildimaterjal.

Loengut loeb arheoloog Ain Mäesalu.

https://guidio.eu/rajad/otepaa-loeng

Otepää linnamäe kuuldemäng “Jumalaga”

Kuuldemäng “Jumalaga”:

Lavastuse sisu põhineb ajaloolistel ja arheoloogilistel allikatel, peamiselt Henriku Liivimaa Kroonikal, vene letopissidel ja arheoloogiliste väljakaevamiste materjalidel. Kuuldemäng keskendub 1217. aastal toimunud 17 päevasele Otepää piiramislahingule. Tegemist on Eesti ja Otepää ajaloo seisukohalt mastaapse sündmusega, mis pani küsimärgi alla kõik senised sakslaste edusammud muistses vabadusvõitluses ehk Kirde-Euroopa ristisõjas. Kuuldemängu täiendab rikkalik pildimaterjal.