President Konstantin Päts 150

150 aastat president Pätsi sünnist

23. veebruaril möödub 150 aastat president Konstantin Pätsi sünnist Pärnumaal Tahkurannas. Konstantin Päts oli viiekordne Eesti riigivanem ja esimene vabariigi president. Ta oli ka esimene Eesti valitsusjuht – seda just kõige raskemal ajal Vabadussõja alguses.

Konstantin Pätsi suri 18. jaanuaril 1956 Venemaal Buraševos. Presidendi säilmeid otsis Eesti Muinsuskaitse Seltsi juhitud ekspeditsioon kahel aastal: 1989 ja 1990. 21. oktoobril 1990 maeti ta ümber kodumulda Tallinna Metsakalmistul.

Möödunud sügisel ja aastavahetusel on toimunud Eesti Muinsuskaitse Seltsi algatusel, mitme ühingu ja organisatsiooni osavõtul ning Vabariigi Presidendi Kantselei toetusel Kadrioru Jääkeldris arutelud selle üle, kuidas korraldada riigipea juubeli tähistamist.

Otsustatud on järgmist. 23. veebruari hommikul kell 10.30 hingepalve president Pätsi ja teiste Eesti riigivanemate matmispaigal Metsakalmistul.
Kell 13 leiab presidendi mälestusmärgi juures ajaloolisel Uuel turul aset üldrahvalik sünniaastapäeva tähistamine, kus kõnelevad Tallinna linnajuhid ja teenib Eesti Kirikute Nõukogu esimees. Kõlavad isamaalised laulud, lehvivad lipud.

Kell 14 esitletakse Eesti Panga Iseseisvussaalis Konstantin Pätsi meenemünti ja päevakohast postmarki. Sõna võtab Pätside perekonna esindaja. Osavõtt kutsetega. Sama päeva õhtul näidatakse Eesti Televisioonis Mark Soosaare dokumentaalfilmi „Riigivanem“.

Kuna Konstantin Päts oli pärit Pärnumaalt, korraldatakse ka Pärnus ja Tahkurannas mitmesuguseid üritusi. 11. veebruaril on Endla teatris „Pühapäev presidendiga“, mille käigus saab samuti vaadata Mark Soosaare nimetatud filmi. Sõna võtavad ajaloolased ja Pätside perekonna liikmed. 24. veebruaril toimub Pärnu muuseumis ajaloolase Ago Pajuri loeng „Konstantin Päts 150“.

President Pätsi mälestatakse ka Toilas, Paides (ilmub raamat „Konstantin Päts ja Järvamaa“ ) ning mujal. Tallinnas Tammsaare pargis on üleval Rahvusarhiivi ja Riigikantselei koostatud näitus „President Päts 150“. Välinäitus „Presidendi visiit 1939“ on Pärnu linnaruumis vaatamiseks maist kuni oktoobrini.

Eesti Muinsuskaitse Selts ja teised ajaloomälule pühendunud ühingud kutsuvad üles korraldama koolides Pätsile ja Vabadussõjale pühendatud ettekandeid ning viktoriine. Asutused ja ühingud üle terve maa võiksid mõelda, kuidas nad soovivad ja suudavad saabuvat juubelit meeles pidada.

Eesti Lipu Selts, Eesti Muinsuskaitse Selts, MTÜ Konstantin Pätsi Muuseum ja Kindral Johan Laidoneri Selts kutsuvad rahvast üles heiskama 23. veebruaril majadele sinimustvalged riigilipud.

Eesti Muinsuskaitse Selts

Lähem teave: Helle Solnask tel 53 494 304 helle@muinsuskaitse.ee