Euroopa arheoloogiapäevad 2023

Euroopa arheoloogiapäevad 2023

 AVASTA EESTI ESIAJALUGU!

Euroopa arheoloogiapäevade raames 16. – 18. juunil tutvustavad arheoloogid Eesti muistisi, esitlevad arheoloogia-alaseid väljapanekuid, toimuvad ekskursioonid, talgud, õppekäigud.

Euroopa arheoloogiapäevi koordineerib Prantsusmaa Arheoloogiliste Päästeuuringute Instituut Inrap.

Kogu teave Euroopa arheoloogiapäevade kohta 2023. aastal  https://journees-archeologie.fr

Euroopa arheoloogiapäevad EESTIS:

Klaas ja selle valmistajad uusaegses Eestis – Monika Reppo doktoritöö tulemused ja telgitagused.
16. juuni al 12:00 TikTok (https://www.tiktok.com/@chronicamonika)
17. juuni Instagram (https://www.instagram.com/chronicamonika/)
18. juuni kuni 20:00 YouTube (https://www.youtube.com/@chronicamonika_arheotuur)

Arheoloog ja Tartu Ülikooli doktorant Monika Reppo ehk @chronicamonika tutvustab taas Eesti arheoloogiapärandit sotsiaalmeedia vahendusel. Seekord on fookuses tema doktoritöö „Klaas ja selle valmistajad uusaegses Eestis“. Oodata on videoid ja postitusi klaasi, klaasikodade ja -tööliste praktilisest uurimisest ja selle käigus tehtud põnevamatest avastustest ning uusaja arheoloogiast Eestis.

Tallinna Linnamuuseum. Foto M. KuttimPudelitempel. PaMu-14642/A2511:365

Arheoloogiapäev Põltsamaa lossis. 

Reedel, 16. juunil

Paest ja maakivist linnus püstitati Põltsamaa jõe paremale kaldale 1272. aastal ordumeister Otto von Rodensteini juhatusel. Saksa ordu vajas siia kaitseehitist, kuna Põltsamaast (sks.k. Oberpahlen) oli saanud uue foogtkonna keskus ja pealegi on Põltsamaa ikka olnud oluline liiklussõlm – siit pääses nii Paidesse, Tallinnasse, Viljandisse, Peipsi äärde kui Tartusse.

Ajaloopäeval tehakse ringkäik lossihoovis, tutvutakse vastavatud lossihoovi suurarendusega, pääseb ka konvendihoone lossitorni.
Külastuskeskuses on avatud uus arheoloogianäitus, arheoloogid Ain Mäesalu ja Ants Kraut ning kohalikud muisushuvilised tutvustavad Põltsamaa ja selle ümbruse arheoloogilist minevikku ja uurimislugu. Näha saab ka vallikraavist leitud haruldast mõõka.

Arheoloogiapäeva korraldavad Osaühing Muinasprojekt ja Põltsamaa Muuseum.

 

Talgud ja teabetahvli avamine Lähte Palalinnal.

Reede, 16. juuni

Lähte Palalinn. Moora ja Kraut 2013

Lähte Palalinn. Moora ja Kraut 2013

Talgupäev Lähte Palalinnal – linnuselt koristatakse murdunud puud ning tuultega alla kukkunud oksad, paigaldatakse uus infotahvel.

Talgulistele pakutakse kehakinnitust ning kui talgud on läbi ja kõht täis, avatakse teabetahvel ning järgneb väike ettekanne ja ekskursioon.

Talgupäev toimub koostöös Muinsuskaitseameti, Lähte rahva ja Tartu vallaga. Lisateave Anu Lillak Anu.Lillak@muinsuskaitseamet.ee

Läänemaa muinaslinnused.

Soontagana linnus. Ants Kraudi foto

Soontagana linnus. Ants Kraudi foto

Laupäeval, 17. juunil

Linnused, just need suuremad ja võimsamad Eesti 130st linnamäest on Harjumaal (nüüd Raplamaal) ja Läänemaal, tõelised maalinnad – maa keskused ja rahva vastupanu kantsid on meie muinasaja muististest vägevaimad, mõjusad maamärgid tänase päevani. Neid on nimetatud ka juba 13. sajandi kroonikates – sõjalised tugikohad rahvusvahelises ulatuses. Arheoloog, Läänemaa uurija ja parim tundja Mati Mandel tutvustab.

Bussireis Läänemaa muinaslinnustele toiub laupäeval, 17. juunil
Väljasõit Tallinnast Mere puiesteelt kell 9

Käime Varbola, Sõtke ja Soontagana linnustel, külastame ka kahte muinaskalmistut Haimres ja Linnamaa külas. Linnustel räägib Mati nende kajastamisest kroonikates ning arheoloogilisest uurimisest, matmispaikades saame teada, mida on arheoloogid saanud teada kalmete uurimisel ja kogutud leidudest.

Mihkli Kirik

Mihkli Kirik

Varbola väravakäik seest. Ants Kraudi foto

Varbola väravakäik seest. Ants Kraudi foto

Mihklis tutvume Eesti ühe vanima kirikuga, kus arvatavasti oli jutlustajaks ka kroonik Hendrik. Tagasi Tallinna sõidame Vanamõisa ja Kirbla kaudu. Võimalik, et põikame ka Kullamaa linnusele.

Osavõtuks palume registreerida helle@muinsuskaitse.ee
Lisateave 53 494 304

Osamaks Eesti Muinsuskaitse Seltsi liikmetele 10 €, teistele 15 €.

 

Ekskursioon “Apteeker Melchiori” filmi radadel

Laupäeval, 17. juunil kell 13 – 15

"Apteeker Melchior"

“Apteeker Melchior”

Milline oli Tallinn aastal 1409 ja mis on sellest meile tänini säilinud? Mida kasutati akende katmiseks, kui klaasi veel ei olnud? Kus elas Tallinna esimene apteeker ja kellelt enne teda rohtusid soetati? Ekskursioonil tutvustatakse linna läbi apteeker Melchiori silmade. Selle juures selgitatakse ajalooteemalise filmi tegemise nüansse. Kas 15. sajandi Tallinna saab üldse tõelisena kujutada? Mida oleks saanud veel juurde lisada või hoopis filmist välja jätta?

Ekskursioon algab Kiek in de Köki suurtükitorni juures. Sealt liigutakse läbi ordurüütlitele kuuluva Toompea hansakaupmeeste valitsetavasse all-linna. Teel külastatakse 600-aastast Raeapteeki, mekitakse apteeginapsu ja Panis Martiust. Retk lõpeb Tallinna Linnamuuseumis, kus tutvustatakse kogudes säilitatavaid 15. sajandi teemakohaseid leide. Tuuri viib läbi Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakoguhoidja Küllike Tint.

Kogunemine Kiek in de Köki suurtüki torni fuajees.

Ekskursioon kestab 2 tundi.

Mugavad jalavarjud jalga, õige riietus selga ja seiklusele!

 

Piletid saadaval Fientas 15/13 eurot https://fienta.com/et/ekskursioon-apteeker-melchiori-filmi-radadel-52975

Retk Muinas-Lasnamäelt Iru linnusele

Pühapäeval, 18. juunil kell 13-16

Tallinna Linnamuuseum kutsub Euroopa Arheoloogiapäevade raames retkele Muinas-Lasnamäelt Iru linnusele.

Iru linnus. Peeter Talvari foto

Iru linnus. Peeter Talvari foto

Lasnamäega meenuvad esimese asjana kõrged hallid üheksakorruselised paneelmajad. Tundub uskumatu, et veel 40 aastat tagasi asusid nendel aladel lihtsad talumajad ja kiviaiad, mille vahele jäid muinasaega meenutavad kultuskivid ja kivikalmed. Kust tuleb Mustakivi nimi? Millega pronksiaegsed mehed omale soenguid tegid? Milleks kividele lohke tehti? Milliseid trikke kasutati linnusesse tungivate vaenlaste vastu? Euroopa arheoloogiapäevade raames räägitakse matkal Mustakivist Irusse lähemalt teele jäävatel aladel paiknenud varasemast asustusest.

Retk Muinas-Lasnamäel algab Lasnamäe Centrumi peasissekäigu ees ja lõpeb Iru linnusel.

Orienteeruv kestus 3  tundi. Retke juhib arheoloog Peeter Talvar.

Iru linnamägi. Jaana Ratas

Iru linnamägi. Jaana Ratas

Pilet 9/6 eurot

Piletid saadaval Fientas: https://fienta.com/et/euroopa-arheoloogiapaevad-retk-muinas-lasnamaelt-iru-linnusele