Euroopa avatud aiad

Euroopa avatud aiad 2024

Aeda kõigi viie meelega!

31. mai – 2. juuni 2024

Euroopa avatud aiad 31. mai - 2. juuni 2024

Prantsusmaa kultuuriministeeriumi algatatud aiafestival Euroopa avatud aiad pakub rõõmsat äratundmist ja uusi avastusi nii kirglikule botaanikule, pühapäeva aednikule kui lihtsalt jalutajale. Kutsume teid osa saama Euroopa ja teiste seas Eesti aedade ja parkide rikkusest ja mitmekesisusest! Aiafestival juhib tähelepanu aiaomanike tööle, nende muredele ja rõõmudele ning muinsuskaitseringkondade püüdlustele meie „rohelist pärandit“ asjatundlikult hooldada, restaureerida, vanu aedu taastada. Mullu oli avalikkusele üle Euroopa avatud üle 2200 aia ja pargi, neist 400 esimest korda.

Aeda kõigi viie meelega!

  1. aasta aiafestival viib meid tagasi alguse juurde – aiad ja pargid pakuvad rikkalikke elamusi kõikidele meeltele. Kõige enam oleme harjunud aias olles tundma silmarõõmu. Aiailu paneb meid huvi tundma erinevate taimede ja koosluste üle, aednike hool ja oskused paistavad silma kaunites aiakujundustes. Samas ei jää ju iialgi tagaplaanile ka kuulmine. Lisaks linnulaulule ja konnade krooksumisele sahisevad aias puulehed, sumisevad putukad ja mutukad. Iga aia juures on oluline ka, kuidas lõhnavad lilled ja õied, aromaatsed maitsetaimed, niiske muld pärast sooja vihma … Aias ringi käies puudutame sametisi roosi õielehti, toetame vastu krobelist puutüve. Just teraapilised aiad peavad au sees erinevaid tekstuure ja taimi, mille katsumine hinge vajalikku rahu toob. Maitsemeeltele on aias lõputud võimalused, alates kevadel esimeste hulgas ärkavate rabarberite hapust maitsest magustae õunte ja kibedavõitu redisteni. Kõik meie meeled ergastuvad aedades, toovad meelde mälestusi ja innustavad unistama! Kutsume teid Euroopa avatud aedadesse 31. maist kuni 2. juunini! Näeme aias!

Eesti aiad

Eesti Muinsuskaitse Selts on Euroopa avatud aedade festivalil Eesti avalikke ja era-aedu kutsunud osalema alates 2018. aastast, siis ühinesid Prantsusmaa Kultuuriministeeriumi algatusega veel 14 riiki. Alates 2019. aastast toimuvad aiafestivalid igal aastal erineval teemal:

2019     Euroopa aiad

2020     Aialoomad

2021     Aed kui teadmiste varalaegas

2022     Aiad kliimamuutuste tuules

2023     Aia muusika

Eestist on osa võtnud väga eriilmelisi toderdaid aedu ja parke: vanu taluaedu ja uuele elule äratatud mõisaaedu, huvitavaid ühistööna toimivaid kogukonnaaedu, traditsioonilisi Eestile omaseid taimi kasvatavaid sordiaedu, tuultele avatud mereäärseid aedu, põneva ajalooga parke, kaasaegseid puuvilja-, juurvilja- ja iluaedu, hoole ja armastusega rajatud era-aedu.

Euroopa avatud aiad juhivd tähelepanu, et aia rajamine nõuab suurt ja põhjalikku tööd, eeldab teadmisi ja oskusi ning samas on see osa kultuuripärandist väga habras. Hooletus, ahnus, rahapuudus, oskamatu restaureerimine, jõudsalt peale tulevad võõrliigid – ohte, mis ähvardavad rikkuda või hävitada aedu ja parke on palju. Hinnakem aiaomanikke, aednikke ja kõiki, kes ei pea paljuks aia heaks kulutada oma tööd, raha ja vaeva!

Kutsume aiaomanikke avama oma aedu ühel või mitmel päeval Euroopa avatud aedade festivalil 30. maist kuni 2. juunini!

Aeda kõigi viie meelega!

Osalemiseks palume täita ankeet.

Aiaelu nautimiseks kõigi viie meelega on aiaomaknikud oodatud korraldama aias ekskursioone, kontserte, näitusi, tantsuõhtuid, aiakohvikuid jmt.

Mai lõpus ja juuni alguses ootavad külastajaid põnedad aiad ja pargid nii Eestis kui mujal Euroopas! Kohtume aias!