Septembri kava

SEPTEMBER 2015: teadmiste kuu muinsuskaitses

Kolmapäev, 2. september kell 17.00 Kloostri Aidas (Vene 14) Asta Salumaa mälestusteraamatu “Midagi igavest pole olemas” esitlus.
Saaremaalt Kihelkonnalt laevaehitajate ja – kaptenite suguvõsast pärit Asta Salumaa (sünd. Teär) on kirja pannud oma mälestused. 1941. aasta juunis küüditati ta koos venna ja kooliõpetajast emaga Siberisse Kirovi oblastisse. Asta oli siis seitsmeaastane ja vend Heikki kümnene. 1947. aastal lubati alaealised lapsed tagasi Eestisse, kust nad 1950. aastal ülekohtuselt läbi vanglate nagu kurjategijaid tagasi Siberisse küüditati.
1949. aastal tutvus Asta Heino Salumaaga, kes arreteeriti 1951. aastal ja Nõukogude vastases tegevuses süüdistatuna sai karistuseks 25+5 ning saadeti vangilaagrisse Vorkutasse. 1956. aastal pärast amnestiat tulid Asta ja Heino tagasi Eestisse, kus abiellusid ja asusid elama saatuse tahtel Asta lapsepõlvekoju Viita tallu.

Laupäev, 5. september Helisev linnamüür. Jutustatakse, tantsitakse ja musitseeritakse  mitme kooli tudengite ja mitme keskkooli õpilaste poolt taas elavaks meie linnamüür. Valige endale sobiv aeg ja sobiv torn, ning tulge meid vaatama-kuulama! Kuna kontserdid on lühikesed, sobivad need ka lastele (v.a. ehk päris beebid).
Mitmel pool tuleb treppidest ronida, väga viletsa liikumisega eakatele ei pruugi seetõttu kõik paigad siiski sobida, kuid on ka palju kohti, kus esitlus ja kontsert toimub n.ö. maapinna tasandil.
Ootame teid väga. Üritus on tasuta!

Reede, 11. september kell 16   Eesti Eruohvitseride Kogu ja Kaitseministeerium esitlevad Rahvusraamatukogu kuppelsaalis raamatut „Vene vägede lahkumine Eestist“.  Eesti.eruohvitseride.kogu@eesti.ee

Reede, 11. September kell 17.30 Viru Keskuse Rahva Raamatu poes Peterburi ajaloolase Vladimir Lapini raamatu „Peterburi lõhnad ja helid“ esitlus. Raamatut tutvustavad autor Vladimir Lapin ja tõlkija Jüri Kotšinev Vladimir Lapin, PhD. Lõpetanud Leningradi Riikliku Ülikooli 1977. aastal ajaloolasena. St. Petersburgi Euroopa Ülikooli professor. Uurimused peamiselt Venemaa sõjaajaloost 18. – 20. sajandi alguseni.Raamat on ilmunud kirjastuse Nornberg & Co. ja Eesti Akadeemilise Sõjaajaloo Seltsi koostöös! Esitluse päeval on raamat müügil 15% soodsamalt!

Laupäev, 12. september Ajalookonverents Sõrves, algusega kell 10 Sõrve turismitalus. Korraldab Saaremaa Muinsuskaitse Selts. Esinevad Juri Melnikov, Riia (Sõjaväelennuväljad Saaremaal), Toomas Harjus, Kuressaare (Esimese bussiliini avamine Saaremaal 1906. aastal), Kalle Keskküla, Nasva (Skandinaavia kuningad Saaremaal enne XIII sajandit). Lisateave Tõnu Veldrelt tonuveldre@hot.ee .

Laupäev, 12. september kell 12 ajalookonverents Maarjamäe lossis „Võidujooks rahule – aasta 1945“. Korraldavad Eesti Akadeemiline Sõjaajaloo Selts ja Eesti Ajaloomuuseum. Osavõtjatel on võimalik tasuta tutvuda tallihoones avatud näitusega „Riik malelaual. Saksa okupatsioon Eestis 1941 – 1944“.

12.-13. september aurupäevad Lavasaare raudteemuuseumiswww.museumrailway.ee


Pühapäev, 13. september ringkäik Viljandi lennukitehases, juhib Heiki Raudla.

Teisipäev, 15. september Okupatsioonide Muuseum kutsub kontserdile „Muusika ja aja lood“. Muusika-aasta jätkub Okupatsioonide Muuseumis 15. septembril – kutsume kõiki nüüdismuusikaansambel Reval Ensemble´i kontserdile ja mõttelennule koos vaimulik Vello Saloga. Kavas on heliloojate Arvo Pärdi ja Gia Kantšeli looming.
Kontserdi algus 19.00. Piletid hinnaga 10 € on müügil Eesti Kontserdi kassades, Piletimaailmas ja Piletilevis ja enne kontserti kohapeal.
Vaata siit:
https://www.piletimaailm.com/performances/53618-kontserdisari-muusika-ja-aja-lood
http://www.piletilevi.ee/est/search:muusika%20ja%20aja%20lood/

Eesti Kontserdiga koostöös korraldatud sarjas “Muusika ja aja lood” on kokku viis kontserti. Kontserdi kuulaja saab argikarussellist välja astuda seinte vahele, mis häälestavad mõttelennule ja süvenemisele. Sarja vaheldusrikas valik esinejaid ja heliteoseid pakub muusikaelamusi igale maitsele, “kommenteerib” muuseumi näitusi ja kalendritähtpäevi.
Iga kontserdi juhatab sisse Mihhail Lotman, kelle vestluskaaslaseks on tuntud ajaloolane või ühiskonnategelane. Avakontserdil viib publiku mõttelennule vaimulik Vello Salo.
Reval Ensemble´i kontserdi peateos on Gruusia helilooja Gia Kantšeli üks võtmeteos “Exil” (1994) – ulatuslik vokaaltsükkel, mille tekstid pärinevad Paul Celani ja Hans Sahli luulest ning 23. psalmist: “…ka kui ma kõnniksin pimedas orus, ei karda ma kurja, sest sina oled minuga…”. Celan koges vangilaagrit, Sahl pääses sõja eest viimase laevaga, Kantšeli lahkus kodumaalt Gruusiast paar aastat enne teose kirjutamist.
Järgmisel kontserdil 3. novembril esineb Insomnia kvartett. Vaata kogu sarja SIIT.

Neljapäev, 17. september EL/ Europa Nostra auhinnatseremoonia Vabaõhu Muuseumis (Kutsetega): tunnustus maamajade omanikele korraldatud töötubade ja seminaride eest. Lisateave Elo Lutsepp elo@evm.ee

ÖKOMÄSS 2015 Patarei Merekindluses 18 – 20 september. Mässame parema elukeskkonna nimel. Kavas seminar „Kultuuripärand elavas keskkonnas“, kontsert, töötoad, loengud, näitused, loomad linnas, laste töötoad, filmiprogramm. Osalemine tasuta, info ja registreerimine www.renoveeri.net Vt ka http://ecomess.eu

Eesti genealoogid ühinesid seltsiks 25 aastat tagasi ning selle suurepärase tähtpäeva puhul jätkuvad nende aastapäevaüritused.
Laupäev, 19. september  Eesti Genealoogia Seltsi juubelikonverents „Eestlased maailmas“ Tartu Ülikooli Raamatukogus. Raivo.maine@gildhall.ee

Esmaspäev, 21. september Käesoleval aastal möödub 250 aastat gruusia päritolu kindral Bagrationi sünnist. Bagration kujunes võimekaks väejuhiks XVIII sajandi lõpus ja XIX sajandi algusaastatel. Ta sõdis Kaukaasias, Otšakovi all, Itaalias ning Šveitsis, Austrias ja Ida-Preisimaal, Balkanitel ja Soomes. Jüri Kotšinevi raamatu “Bagration. Mees kes armastas sõda” esitlus toimub 21.septembril kell 17.oo Muinsuskaitse Seltsi ruumides.


Teisipäev, 22. september vastupanuvõitluse päeva tähistamine. Kell 10,30 mälestustalitus Tallinna Metsakalmistul peaminister Otto Tiefi kalmul, kell 15 mälestusteenistus ja Järvamaa metsavendade mälestustahvli avamine Paide kirikus. Elle.lees@mail.ee ja tel 53 409536

Neljapäev, 24. september Jaan Teemanti sünniaastapäev. Jaan Teemant oli 20. sajandi esimese poole Eesti olulisemaid poliitikuid, kelle kodutalu asus tänases Laagris, just vallamaja juures. Ta oli Eesti Vabariigi päevil neli korda riigivanemaks. Nõukogude okupatsiooni alguses Jaan Teemant arreteeriti ja mõisteti 1941. aasta aprillis kümneks aastaks vangi. Seejärel teated temast lõppevad. 24. septembril on Jaan Teemanti sünniaastapäev. Sel päeval kell 14.30 istutame tema kunagisse viljapuuaeda Teemanti mälestuskivi juurde õunapuu, süütame küünlad ja peale seda on kõik kohaletulnud oodatud Saue valla kultuurikeskusesse kuulama lõõtspillilugusid ning nautima kohvi ja kooki.

Laupäev, 26. september Keila ümbruses 1944. aastal toimunud lahingute 71. aastapäeva tähistamine. Kavas:
Kell 12.00  Sõit Kumna mälestuskivi juurde Keila Linnavalitsuse eest
Kell 13-15  Ajalookonverents Harjumaa Muuseumis (Linnuse 9, Keila), esinevad Eesti Akadeemilise Sõjaajaloo Seltsi liikmed

Aart Nõmm  Saaremaa ja Hiiumaa Eesti sõjalistes plaanides
Mati Õun  Eestiranna lugu
Hanno Ojalo  Moero – legendid ja tegelikkus
Jüri Kotšinev  Kui saabusid kaotajad ja kui saabusid võitjad

Kell 15-16.00  Vestlus kohvilauas.
Korraldab Keila Linnavalitsus

Teisipäev, 29. september kell 10 Vaali Vabariik 110 – Eesti omariikluse mõtte eellugu. Ajaloopäev ja konverents Koigi ja Koeru vallas Järvamaal. Info Ründo Mülts tel 5668 2165


Näitus „Eesti riigipead 1918 – 1992“  septembris Laupa Põhikoolis ja Sindi Gümnaasiumis.
Eestil on aastatel 1918-2015 olnud 18 riigipead, neist 5 olid sunnitud tegutsema pagulastena väljaspool kodumaad. Eesti riigipeadest hukati nõukogude okupatsioonivõimu poolt 4, vangistuses suri 5 ja üks sooritas enne vahistamist enesetapu. Kodumaale on ümber maetud 5 võõrsil surnud riigipead. Tänaseni ei ole teada 2 Eesti riigipea täpne saatus pärast arreteerimist, 8 riigipea haua asukoht on teadmata.
Näitust Eesti riigipeade kohta on võimalik tellida Eesti Muinsuskaitse seltsist kas tervikuna või mõne riigipea kohta eraldi, näitust täiendavad ka riigipeade raamatud ja postmargid koos esimese päeva ümbrikuga. Koos näitusega on võimalik korraldada seminar või mälumäng Eesti riigipeadest. Huvilistel palume pöörduda Eesti Muinsuskaitse Seltsi poole.

Lisatud dokumendid:
Vastupanuvoitluse p kava
Helisev linnyyr