MUINSUSKAITSEKUU

18. aprillil, rahvusvahelisel muinsuskaitsepäeval, algab muinsuskaitsekuu, mis kestab kuni 18. mail tähistatava rahvusvahelise muuseumipäevani. 

Esmakordselt tähistasime arheoloogide ja ehitismälestiste kaitsjate ettepanekul ja Ministrite Nõukogu määruse alusel muinsuskaitsekuud 20 aastat tagasi, 1985. aastal.  Sellest sai alguse uus traditsioon eesti muinsuskaitse ajaloos, mis 20 aasta jooksul on Eesti kultuurikalendris igati väärika koha leidnud.  Ajalooliseks tähtsündmuseks sai Eesti Muinsuskaitse Seltsi poolt eesti rahvusvärvide väljatoomine Tartu muinsuskaitsepäevadel 1988. aastal.  Aastate jooksul on kuu ürituste raskuskese nihkunud üldpoliitilistelt ettevõtmistelt üha enam kultuuripärandi säilitamisele, korrastamisele ja tutvustamisele, kaasates seltsi liikmete kõrval sõsarorganisatsioone ja laia huviliste ringi. Traditsiooni jätkumine kolmanda aastakümne alguses annab lootust, et meie ajaloo mälestusmärkide saatus ja käekäik ei jäta rahvast ükskõikseks.

Tänavuse muinsuskaitsekuu märksõnadeks on Rahvusvahelise Aedade ja Parkide Assotsiatsiooni ettepanekul aiad, pargid, kalmistud.  Kuu avaüritus peetakse Kadrioru lossi restaureeritavas jääkeldris, kus tublimaid pärandkultuuri kaitsjaid tänab selts oma tunnuskirjade ja teenetemedalitega, samuti tehakse teatavaks Karuteene medali pälvinu(d).  Eesti Muinsuskaitse Selts asutas Karuteene medali tõstmaks esile isikuid, organisatsioone ja institutsioone, kes(mis) pärandkultuuri väärtustava avalikkuse arvates on tekitanud suurt kahju Eesti ainelise kultuuri mälestistele, ajaloolistele traditsioonidele ning institutsioonidele.

Seejärel tutvustab Presidendi Kantselei roosiaeda kunstiajaloolane Jüri Kuuskemaa.  Muinsuskaitsekuu raames toimub erinevaid üritusi, seminare ja ekskursioone, mida juhatavad professionaalsed ajaloolased, arhitektid ja muinsushuvilised.  Peetakse loenguid vanade majade omanikele, tähistatakse Jüriöö ülestõusu 662. aastapäeva, tutvustatakse kirikuid, parke ja kalmistuid ning korraldatakse koristustalguid, näitusi ja kontserte.

Balthasar Russowi Ühing, Eesti Muinsuskaitse Selts, Ajakiri Hea Laps ja Eesti Noorsootöö Keskus korraldavad muinsuskaitsekuu raames koolilastele suunatud suure Muinas-julle võistluse “Hiiepuud kõnelevad …”.

Lisatud dokumendid:
Suur Muinasjulle võistlus “Hiiepuud kõnelevad …”
MUINSUSKAITSEKUU KAVA