Koostöölepe Muinsuskaitseametiga

Riiklik muinsuskaitse sõlmib koostööleppe vabatahtliku muinsuskaitseliikumisega

 Esmaspäeval, 22. jaanuaril kirjutasid Muinsuskaitseameti peadirektori kt. Kalev Uustalu ja Eesti Muinsuskaitse Seltsi esimees Jaan Tamm all koostööleppe Euroopa Muinsuskaitsepäevade läbiviimiseks. 

Euroopa Muinsuskaitsepäevad on pika traditsiooniga ettevõtmine, mis sai alguse seitsme riigi ühisettepanekust ning Euroopa Nõukogu eestvedamisel juba 1991. aastal.  Eesmärgiks on lähemalt tutvustada Euroopa rikast ja mitmekesist kultuuripärandit ning selle kaudu suurendada riikide ja rahvaste sallivust ning üksteisemõistmist.  Eesti ühines algatusega juba 1993. aastal ning praegu tähistatakse Euroopa Muinsuskaitsepäevi juba 48 riigis.

Euroopa Muinsuskaitsepäevi peetakse traditsiooniliselt iga aasta septembris üheaegselt kõikides algatusega ühinenud riikides.  Moto „Euroopa – meie ühispärand“ ühendab kõiki osavõtjaid riike, siiski keskenduvad riigid alati ka just nende jaoks olulistele teemadele. Eesti on korraldanud Euroopa Muinsuskaitsepäevi erinevatel teemadel ning kaasanud nende korraldamisse nii kohalikke omavalitsusi, muuseume, mälestiste omanikke ja koole. 

Alates 1993. aastast oleme tähistanud Euroopa Muinsuskaitsepäevi alljärgnevatel teemadel:
1993    –          Muinsuskaitse seadusandlus Balti riikides
1994    –          Ajaloolised väikelinnad
1995 ja 1996   Piirilinnad Narva ja Ivangorod (koostöös Venemaaga)
1997    –          Keskaegsed linnused
1998    –          Mälestiste hooldus
1999    –          Puitlinnad ja ajaloolised linnakeskused (koostöös Põhjamaadega)
2000    –          Mõisakoolid
2001    –          Uusarhitektuur ajaloolistes linnades
2002    –          Kultuurmaastikud
2003    –          Muinsuskaitse ja seadusandlus
2004    –          Narva vanalinn – minevik, olevik, tulevik
2005    –          Pargid ja aiad (koostöös Soomega)
2006    –          Saabumise ja lahkumise paigad: raudteejaamad

Koostööleppe järgi läheb Euroopa Muinsuskaitsepäevade koordineerimine Eestis üle Eesti Muinsuskaitse Seltsile, kelle 53 algorganisatsiooni ja ligikaudu 1000 vabatahtlikku hajaliiget moodustavad hea võrgustiku selleks, et eesti kultuuripärandit ja ajalugu lähemalt tutvustada nii meie oma rahvale kui laiemalt Euroopas. Euroopa muinsuskaitsepäevade läbiviimist koordineerib Euroopa suurim valitsusväline organisatsioon Europa Nostra, kelle liikmesorganisatsioon Eestis on Muinsuskaitse Selts.  Seltsil on pikaajaline edukas kogemus muinsuskaitsekuu ja Euroopa Muinsuskaitsepäevade korraldamisel. Euroopa Muinsuskaitsepäevade raames toimuvad mälestisi tutvustavaid seminarid, konverentsid, tasuta muuseumide ja eravalduses olevate mälestiste külastused, heakorratalgud, ekskursioonid ja õppekäigud.