Europam Nostra/ Euroopa Liidu muinsuskaitseauhinnad 2020

Europa Nostra ja Euroopa Komisjon tegid äsja teatavaks tänavused Euroopa muinsuskaitseauhinnad. Saavutusi pärjati neljas kategoorias:

  1. Konserveerimine ja restaureerimine
  2. Uuringud
  3. Pühendunud muinsuskaitseline tegevus
  4. Haridus, koolitused ja teadlikkuse tõstmine

Välja valiti vägagi suurepärane kollektsioon taastatud mälestistest, kultuurmaastikest, maavärinates kannatada saanud ja uuele elule äratatud hoonetest, tõsistest uurimistöödest ja terve elu muinsuskaitsele pühendanud inimestest.

Paraku jäi tiheda konkursisõela tõttu tänavu üle-Euroopalise tunnustuseta Eesti.

Eestist nomineeriti Europa Nostra/ Euroopa Liidu muinsuskaitseauhinnale kaks igati väärt tegu:
Eesti Trüki- ja paberimuuseum, 
kes kandideeris kategoorias „Pühendunud muinsuskaitseline tegevus“.

Eesti trükimuuseum on asutatud 2010. aastal eraõigusliku muuseumina, et täita tühimikku mäluasutuste seas ja päästa hävingust viimased säilinud kõrgtrükiseadmed ning inventar. Asutamisest saadik on Trükimuuseum planeeritud toimima töötava muuseumi ja külastuskeskusena, mis lisaks traditsioonilisele kogude korrastamisele ja eksponeerimisele viib läbi erinevaid trükikunsti alaseid töötubasid ja võõrustab erialaspetsialiste ja -tudengeid pikematel kursustel. Ühe esimese sammuna leidis vastloodud Trükimuuseum võimaluse rentida oma tegevuseks ruume ajaloolises Trükikojahoones Kastani 38, Tartu. Samas majas olid varemalt tegutsenud nii Noor-Eesti kirjastuse trükikoda kui ka hoone tookordne omanik, trükikoda Greif. Aastatel 2010 kuni 2014 kasutas Trükimuuseum ca 250 m2 suurust pinda hoone esimesel korrusel, samas kui täiesti sõltumatult asutatud Paberimuuseum tegutses korrus kõrgemal. Seoses ruumivajaduse laienemisega otsustasid mõlemad muuseumid 2014. a. kolida uude arendatavasse loomekvartalisse Aparaaditehases ning 2015. a. jõudis lõpule ka Trüki- ning Paberimuuseumi ühinemine.

Lutheri mööblitööstuse masinasaal, kandideeris kategoorias “Konserveerimine/restaureerimine”.

20. sajandi alguses projekteerisid tsaari Venemaa tipparhitektid Vassiljev ja Bubõr Veerenni asumisse tolle ajal ühe kaasaegsema tööstushoone – Lutheri masinasaali. Arhitektid kasutasid uuenduslikke raudbetoontarindeid. Võimas, samas elegantne betoonkonstruktsioon ühes suurte külgseintes asuvate akendega ja kogu kesklöövi katva klaasist katuselaternaga oli luksus, mida tollastes tööstushoonetes ei kohanud. Sajand hiljem kavandasid Eesti tipparhitektid Grossschmidt ja Tomomi sellesse uue ajastu büroohoone.

Niisiis pakkus Eesti ka tänavu väga tõsist konkurentsi. Soovime meie nominentidele edu ja jõudu!

Meenutuseks seni Eestisse tulnud Europa Nostra ja Euroopa Liidu muinsuskaitseauhinnad:

2001     Alvar Aalto Tartus asuva Tammekannu villa restaureerimine (Restaureerimisarhitektid Mustonen ja Casagrande)

2004     Jaan Vali uurimitöö Eesti ajaloolistest tuletornidest

2005     Tallinna Raekoja restaureerimine

2013     Peaauhind: Tallinna Lennusadama angaaride restaureerimine

2015     Peaauhind: Eesti vabaõhumuuseumi praktilised koolitused maamajade omanikele

2017     Niguliste kiriku Rode altari uurimine ja konserveerimine

Laueraatide kohta saab täpsemalt lugeda raamatust “NORTHERN EUROPE. Winners of the EU prize for Cultural Heritage/ Europa Nostra Awards 1978 – 2018”.

Juba praegu on avatud taotlusvoor 2021. Aasta muinsuskaitseauhindadele. Vajalikud vormid leiab Europa Nostra kodulehelt www.europanostra.org

Alates 2015. aastast esindab Eestit üle-Euroopalises katusorganisatsioonis Europa Nostra Eesti Muinsuskaitse Selts (EMS, asutatud 1987). EMS vahendab auhinnaprogramme, esitab ja nõustab kandidaate, kirjutab soovitusi ja hinnanguid Eesti nominentide kohta, teeb igakülgset koostööd Europa Nostra juhatusega ja töötab Europa Nostra volikogus. Lisaks auhinnaprogrammile töötab EMS ka “Euroopa 7 enimohustatut” programmis, mille käivitasid Europa Nostra ja Euroopa Investeerimispanga Instituut. 2016. aastal kuulutati Euroopa seitsme enim ohus oleva mälestise hulka EMS ettepanekul Patarei merekindlus.

Europa Nostra, asutatud 1963. aastal, on üle-Euroopaline katusoragnisatsioon, mis ühendab vabatahtlikke valitsusväliseid muinsuskaitseorganisatsioone, seda toetab arvukalt avalik-õiguslikke asutusi ja organisatsioone, eraisikuid ja ettevõtteid. Europa Nostra liikmeid on rohkem kui 40 riigis, olles seega suurim muinsuskaitse võrgustik Euroopas.

Lisatud dokumendid:
Europa Nostra/EL muinsuskaitseauhinnad 2020