Euroopa Liidu/Europa Nostra muinsuskaitseauhind taas Eestisse!

Publiku lemmiku valimiseks saavad kodanikud üle kogu maailma hääletada internetipõhiselt (http://vote.europa.nostra.org ) ja toetada oma või mõne teise Euroopa riigi võiduprojekti. Hääletamisest osavõtjad võivad võita reisi kahele Soome, et osaleda erikülalisena 15. mail toimuval auhinnatseremoonial ajaloolises Turu linnas. Tseremoonial kuulutatakse välja seitse peaauhinna võitjat, kes saavad 10 000 euro suuruse preemia, samuti tänavuste võiduprojektide hulgast valitud publiku lemmiku auhinna saaja.

„Õnnitlen kõiki võitjaid. Nende saavutused tõendavad veel kord, kui palju tegeletakse Euroopas kultuuripärandi kaitsmise ja hoidmisega. Nende projektid näitavad, kui suurt osa mängib kultuuripärand meie elus ja ühiskonnas. Eriti praegu, kui Euroopa seisab paljude suurte väljakutsete ees, on kultuur oluline, sest aitab mõista meie ühist ajalugu ja väärtusi ning suurendab sallivust, vastastikust mõistmist ja ühiskonda kaasatust. Euroopa kultuuripärandi aasta 2018 on ideaalne võimalus keskenduda sellele, mis meid eurooplastena ühendab – meie ühisele ajaloole, kultuurile ja pärandile. Euroopa Komisjon toetab jätkuvalt seda auhinda ja ka teisi kultuuripärandi projekte programmi Loov Euroopa kaudu,“ ütles Tibor Navracsics, Euroopa Komisjoni hariduse-, kultuuri-, noorsoo- ja spordivolinik.

„Õnnitlen palavalt tänavusi võitjaid ja tunnustan kõiki, kes on oma erakordse andekuse, kirgliku pühendumuse ja erilise suuremeelsusega aidanud kaasa nii väljapaistvatele saavutustele. Nüüd kuuluvad nad nende 450 väljavalitu hulka, kelle suurepärased projektid on pälvinud Europa Nostra ja Euroopa Komisjoni auhinna viimase 15 aasta jooksul. Kõik meie auhindade võitjad on näidanud, et kultuuripärandil on oluline mõju jätkusuutliku majanduse arengule, sotsiaalse sidususe tugevdamisele ja kaasava Euroopa arendamisele. Euroopa Liidu liidrid peaksid ära kasutama seda ajaloolist võiimalust, Euroopa kultuuripärandi aastat 2018, et tuua esile pärandi mitmekülgne kasu ja selle erakordne tähtsus riikide, kogukondade ja kultuuride ühendajana Euroopas ja väljaspool Euroopat,“ sõnas Plácido Domingo, mainekas ooperilaulja ja Europa Nostra president. 

Euroopa Liidu ja Europa Nostra 2017. aasta muinsuskaitseauhindade kätteandmise pidulik tseremoonia, mida juhib Euroopa Liidu volinik Navracsics koos maestro Plácido Domingoga, toimub 15. mai hilisel pärastlõunal Turu Püha Miikaeli kirikus. Euroopa kultuuripärandi auhinnatseremooniast võtab osa ligikaudu 1 200 inimest, kelle seas on muinsuskaitse eksperte, vabatahtlikke ja toetajaid kogu Euroopast ning Euroopa Liidu institutsioonide, korraldava maa ja teiste EL liikmesmaade kõrgetasemelised esindajad.

Võitjad esitlevad oma väljapaistvaid saavutusi kultuuripärandi vallas 14. mail Turu Konservatooriumi Sigyni saalis Tippsaavutuste messil ning võtavad osa mitmesugustest üritustest Euroopa kultuuripärandi kongressi raames Turus (11.–15. mai) (http://europanostra.org/european-heritage-congress ). Kongress, mida korraldab Europa Nostra, on koostööplatvormiks, mille raames on oodatud arutelud Euroopa kultuuripärandi arengute kohta ja mille keskmes on Euroopa kultuuripärandi aasta 2018.

2018. aasta auhindadele saab kandideerida 15. maist kuni 1. oktoobrini 2017, veebilehel http://www.europeanheritageawards.eu

KONTAKTISIKUD

Europa Nostra

Joana Pinheiro, jp@europanostra.org, +31703024055

Elena Bianchi, eb@europanostra.org, +31703024058

Euroopa Komisjon

Nathalie Vandystadt

nathalie.vandystadt@ec.europa.eu, +3222967083

Joseph Waldstein

joseph.waldstein@ec.europa.eu, +3222956184

Eesti Muinsuskaitse Selts

Helle Solnask

helle@muinsuskaitse.ee, + 372 641 2522,

+ 372 5349 4304

Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt

Dr Hilkka Hiiop

hilkka.hiiop@artun.ee, +372 56 577 980 

LISATEAVE

Võitnud projektide kohta:

information and jury’s comments,

high-resolution photos and videos

Twitter: @europanostra

Loov Euroopa veebilehekülg:

Twitter: @europe_creative

Commissioner Navracsics website

www.muinsuskaitse.ee

www.kunstimuuseum.ekm.ee

2017. aasta auhindade võitjad

(alfabeetilises järjekorras riikide kaupa)

Konserveerimise kategoorias

▪ kindlus Cap Enderrocat, Mallorca, HISPAANIA

▪ San Juani kloostri varemete katus, Burgos, HISPAANIA

▪ Püha Martinuse kabel, Stari Brod, Sisaki lähedal, HORVAATIA

▪ Cestiuse püramiid, Rooma, ITAALIA

▪ antiikne Karthaia linn, Kea saar, KREEKA

▪ Suurmeistri palee bastion, Rhodos, KREEKA

▪ Filefjelli Kuningatee, NORRA

▪ Clérigose kirik ja torn, Porto, PORTUGAL

▪ Kultuuripalee, Blaj, Transilvaania piirkond, RUMEENIA

▪ Barokkstiilis hoonete kompleks koos pargiga, Kuks, Hradec Králové maakond, TŠEHHI VABARIIK

▪ puuvillavabrik Cromford Mills: hoone nr 17, Derbyshire, ÜHENDKUNINGRIIK

Teadusuuringute kategoorias

▪ Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt, Tallinn, EESTI

▪ ‘Euroopa karnevalikuningas’, San Michele all’Adige, ITAALIA

▪ ‘Piranesi muuseum’, Milano, ITAALIA

▪ Boschi maalide uurimis- ja konserveerimisprojekt, ‘s-Hertogenbosch, MADALMAAD

Eriliste teenete kategoorias

▪ Hr Ferdinand Meder, Zagreb, HORVAATIA

▪ Hr Jim Callery, Roscommoni maakond, IIRIMAA

▪ Norra Tuletornide Selts, NORRA

▪ Hr Zoltán Kallós, Transilvaania piirkond, RUMEENIA

Hariduse, koolituse ja teadlikkuse tõstmise kategoorias

▪ Erfgoedplus: veebipõhine kultuuripärandi platvorm, Hasselt, BELGIA

▪ Gruusia pärimuskunsti algatus, Tbilisi, GRUUSIA

▪ ilCartastorie muuseum: Arhiivilood, Napoli, ITAALIA

▪ Visuaalkunsti- ja Uurimiskeskus, Nicosia, KÜPROS

▪ Juudi kultuuripärand: haridusprogramm, Varssavi, POOLA

▪ Mälestiste ja ajalooliste ehitiste struktuurianalüüsi täiendõppe diplom, Euroopa programm, koordinaator Guimarães, PORTUGAL

▪ Kultuuripärand ja sellele takistusteta ligipääs, Berliin, SAKSAMAA

▪ Paavo Nurmi pärandi projekt, Turu, SOOME

▪ Tšehhi kultuuripärandi haridusprogramm, Telc, Vysočina maakond, TŠEHHI VABARIIK

▪ SAMPHIRE: Merelise pärandi projekt, Lääne-Šotimaa, ÜHENDKUNINGRIIK

Europa Nostra auhinna saavad väljapaistvate kultuuripärandi projektide eest ka kaks Euroopa riiki, kes ei võta osa Loov Euroopa programmist.

Kultuuripärandi konserveerimise kategoorias: Kılıç Ali Paşa Hamam (türgi saun), İstanbul, TÜRGI

Teadusuuringute kategoorias: Philippe Sterni kellade kollektsioon, Genf, Šveits

Rode altari uurimis- ja konserveerimisprojekt, Tallinn, Eesti

2013. aasta sügisel alustas Eesti Kunstimuuseum mahuka projektiga, mille eesmärk oli Niguliste kiriku peaaltari retaabli (1478–1481) uurimine ja konserveerimine.

Kappaltar valmis tuntud Lübecki meistri Hermen Rode töökojas ja see on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Hansakunsti näiteid kogu Euroopas. Muljetavaldav on ka kappaltari suurus, mis on ligikaudu 6 × 3,5 meetrit.

Rode kappaltari ulatuslikud konserveerimistööd toimusid juba aastatel 1975–1992, kuid tööd jäid lõpetamata poliitiliste muutuste tõttu Eestis ja Nõukogude Liidus. Põhiosas jõuti kappaltar restaureerida, kuid uhked skulptuurid on tänaseni vaid osaliselt konserveeritud. Eesti Kunstimuuseumi konservaatorite töö eesmärgiks oligi tööde lõpule viimine.

Projekti teeb silmapaistvaks uuringute valdkondadevahelisus ja koostöö erinevate teadusdistsipliinide vahel. Lisaks kappaltari uuringutele ja konserveerimisele oli projekti eesmärk koondada Eesti tehniliste uuringute teadusressurss. Rode projekti raames töötas väga tihedas koostöös interdistsiplinaarne uurijate grupp, mis koondas nii reaal- kui humanitaarteadlasi. Nende teadustöö tulemusel sündis märkimisväärset uut teadmist ühe Eesti olulisima kunstiteose kohta. Võrdlusanalüüsid viidi läbi ka teistele Hermen Rode töökojale atribueeritud teostele. Uurimisprojekti raames sündinud uued teadmised on aluseks muinsuskaitseliste uuringute arengule Eestis, Euroopas ja mujal.

„Selle äärmiselt kompleksse projekti raames õnnestus ühendada rahvusvaheline ressurss, et konserveerida see võrratu teos in situ. Entusiastlik ja sünergiline meeskond saavutas suurepärase tulemuse suhteliselt tagasihoidliku eelarvega,“ rõhutas žürii.

„Projekt esindab absoluutselt parimat maali- ja skulptuuri konserveerimise ning uurimise praktikat ning on suurepärane näide valdkondadevahelisest ja rahvusvahelisest koostööst,“ lisas žürii.

Tallinna ja Lübecki kappaltarite uurimistulemused on koondatud veebipõhisesse meediaportaali, kus esitatakse maalingute kõrgresolutsioonilisi ning infrapuna ülesvõtteid. Suurepärane online esitlus on avatud ja kättesaadav nii laiemale publikule kui spetsialistidele kogu maailmas.

Lisatud dokumendid:
Pressiteade