Euroopa avatud aiad 2019

Möödunud Euroopa kultuuripärandiaastat rikastasid Eesti aiaomanikud osalemisega Euroopa avatud aedade programmis. Kokku võttis sellest algatusest osa 11 Eesti aeda – kõik omanäolised, ilusad, rikka ajaloo ja kaunite taimedega. Aitäh teile oma aedu kultuuripärandisõpradele avamast!

Ajalugu ja mälu ei talleta üksnes hooned. Hoole ja armastusega rajatud aiad tutvustavad meie kultuurilugu, traditsioonilisi ja uusi aedu, annavad edasi aedade rajajate kogemusi, töövõtteid, tugevdavad meie juuri ning pakuvad rõõmu ja lõõgastust.

Sarnane ettevõtmine toimub ka tänavu, 7., 8. ja 9. juunil. Taaskord on algatajaks Prantsusmaa kultuuriministeerium. Juba praegu on rohkesti aedu mitmelt poolt Euroopas osalejaks registreerinud. Tänavu on teemaks võetud aiaomanikule tuttav, kuid sageli suuri väljakutseid pakkuv „Loomad aias“. Teadagi ei saa ükski elus aed läbi ilma toetavate putukate ja mutukateta, harvem sobivad hoole ja armastusega rajatud aedadesse suuremad loomad.  Aga mine tea.

Avatud aedade festivalil osalemiseks on vaja täita ankeet ja saata see Eesti Muinsuskaitse Seltsi.Seejärel panen teabe iga avatud aia kohta välja üle-Euroopalisele avatud aedade kaardile (info kaardil on inglise ja prantsuse keeles). Kindlasti palun saata ka foto aiast.

Ankeedi leiab alloleval lingil.

Loodame rohket huvi aiaomanikelt ja külastajatelt!

Eelmisel aastal pälvis mitu Eesti aeda ka suuremat rahvuslahelist tähelepanu, Eesti aedade fotosid jagati siin ja seal ja Prantsusmaa kultuuriministeerium soovis kasutada ühe Eesti aia fotosid oma ajakirjas. Meie Muinsuskaitseamet tunnustas Eesti Muinsuskaitse Seltsi Euroopa avatud aedade festivali läbiviimise eest tänukirjaga. Võime seega lugeda mulluse Euroopa kultuuripärandiaasta õnnestunuks ja loodame ka tänavu huvilistele pakkuda aiaelamusi.

Euroopa avatud aiad 2019

EESTI

HARJUMAA

Nõmmiku hobibäärer

Aadress ja kontakt: Rannaniidu tee 13 Valkla küla  Kuusalu vald Harjumaa

Gülnara & Heimar Tartes gybe17@gmail.com  565 9966

Aiarännak, kus tutvustame tervendava aia põhimõtteid, räägime aiakujundusest: energiate juhtimisest; värvi-, aroomi-, heli- ja kompimisteraapiast; jätkusuutliku aia pidamisest. Terve päev on avatud aiakohvik ja võib jääda aeda piknikku pidama.

Kuna oleme oma aia rajanud tervendava aia ja feng shui põhimõtetel ning ka tähtsaks pidanud looduse hoidmist, siis oleme loonud sobiva elukeskkonna lindudele, putukatele ja kahepaiksetele, kes on aia loodustasakaalu olulised tegelased ja asendamatud aedniku abilised.

Samuti on meil suured koerad (retriiverid), kellele oleme samuti mõelnud aeda rajades. Meil on ennegi aiakülastajaid käinud, kes on just huvi tundnud, et kuidas on võimalik suurt iluaeda pidada, kui suured koerad aias vabalt liiguvad J Oleme neile aeda jätnud suure mänguplatsi, saavad käia tiigis end jahutamas, oleme neid õpetanud aeda mitte oma häda tegema jne.

Mitte vähem oluline pole see, et kasutame aias siinses keskkonnas leiduvaid materjale, et mitte võõranduda ümbritsevast keskkonnast. Lisaks meie aiale oleme end sujuvalt ühendanud aeda ümbritseva rannaniiduga, kus on palju huvitavaid taimekooslusi ja tore jalutada ette niidetud teeradadel.

Kuupäev(ad) ja kellaaeg: 8. juuni kell 15.00-17.00ja 9. juuni kell11.00-13.00 ja 15.00-17.00

Külastajale algab päev aiaretkega (8. juuni algusega kell 15, 9. juunil algusega kell 11 ja 15, retk kestab 2-3 h). Seejärel  ja on võimalik aias vaba aega veeta: külastada terrassikohvikut ja piknikku pidada. Jalutada looduslikul rannaniidul, kuhu on teerajad ette niidetud. Seltsi pakub lahke pererahvas ja muidugi meie väga sõbralikud retriiverid. Kuna Valkla ja Salmistu rand on jalutuskäigu kaugusel, siis võib oma päeva jätkata rannamõnudega.

Nõmme koduaed loomade ja lindudega

Aadress ja kontakt: Hiiu-Maleva 1 Tallinn Peep.Pillak@gmail.com

Kena koduaed Nõmme mändide all, mida sageli külastavad erinevad linnud ja loomad. Pererahvas on vaatamiseks välja pannud fotonäituse „Loomad meie aias“. Külalised on teretulnud 9. juunil kell 16 – 19. Külastus on tasuta.

Amandus Adamsoni Ateljeemuuseumi aed

Aadress: Adamsoni 3 Paldiski amandusadamson@hmk.ee tel. 6742013

See aed ei ole klassikaline iluaed, pigem omanäoline vabaplaneeringuga minipark, kus toimetavad mitmesugused linnud. Aed on avatd 7. – 9. juunil kell 11 – 18. Kell 15 – 17 toimuvad kividele joonistamise töötoad. Avatud on Tamar Paali näitus “Unistus suureks kasvamisest”.

PÄRNUMAA

MAIE AED

Aadress ja kontakt: Västriku 17 Paikuse alev Pärnumaa

Maie.vridolin@hotmail.com 5662 1978

Peamiselt püsikutega kujundatud 1200 m² aias jagub tänu oskuslikule planeerimisele silmailu varakevadest hilissügiseni. Aia perenaine on eriharidusega aednik, kes aiakülastuste käigus jagab rõõmuga oma iluaia rajamise kogemusi ja teadmisi taimedest kõigi aiahuvilistega ja korraldab eriteemalisi ekskursioone. Lapsed leiavad tegevust tiigi ääres konni piiludes, linnulaulu tundma õppides ja aia varjulisemates nurkades putukaid otsides.

Aiakülastus ja temaatilised ekskursioonid, kvaliteetsete kohapeal kasvatatud püsilillede müük. Lastele putukate, lindude ja taimede tundma õppimine.

Külastajaid oodatakse  8. ja 9. juunil kell 10 – 18. Külastus on tasuta.

TARTUMAA

Siivi aed

Aadress ja kontakt: Hiie 44 Tartu siivililleaed@gmail.com, 56621299

Avatud on väga liigirikas linnaaed, kus on palju erinevaid liblikaid, putukaid, samuti aasta läbi rikkalik linnustik, nii talvituvaid kui pesitsevaid.

Lisatud dokumendid:
Osavõtuankeet
Pressiteade