70 aastat Punaarmee õhurünnakutest Eesti ja Soome linnadele

Möödub 70 aastat Nõukogude lennuväe rünnakutest  
Eesti ja Soome linnadele.
1944 – 2014


Narva linna peaaegu täieliku purustamise järel 6. märtsil oli suurim Tallinna barbaarne pommitamine 9. märtsi õhtul ja sellele järgneval ööl. Kahes laines, kell 19.15 – 1.00 ja 3.00 – 6. 00 kohale lennanud punalendurid heitsid Tallinnale umbes 1725 lõhke- ja 1300 süütepommi.
Rünnaku peamiseks sihiks olid rahulike elanike elurajoonid, mitte vähesed Tallinnas asunud sõjalise otstarbega rajatised. Rängalt sai kannatada üks hansaperioodi pärlitest – Tallinna vanalinn Harju tänava ümbruses. Maha põles ka eestluse sümboliks olnud Estonia teatrimaja, kus just enne pommirünnakut oli alanud etendus. Süttis Niguliste kirik, Linnaarhiivi hoone Rüütli tänaval ja vaekoda Raekoja platsil.  Kahes rünnakulaines hävis kokku 1549 hoonet ja 3350 sai kahjustada. Tollasest elamispinnast  moodustas see ligi 30 %.  Ligi 20000 elaniku jäi ilma oma kodudest. Rünnaku tagajärjel hukkus 554 Eesti kodanikku, millele lisandus 50 saksa sõdurit ja 121 sõjavangi.
1989. aastal alustas Eesti Muinsuskaitse Selts 1944. aasta 9. märtsi pommitamise ohvrite mälestamist hingepalvega nende kesksel matmispaigal Siselinna kalmistul, mälestusüritusega Niguliste kirikus ning küünalde süütamisega Harju tänava haljasalal Niguliste kiriku ümbruses.

Vähem teatakse Eestis, et ka meie naabreid soomlasi tabasid samasugused rünnakud ja et peale Eesti linnade pommitas Nõukogude lennuvägi ka Helsingit ja teisi Soome linnu.  9. märtsil Neitsitornis peetaval konverentsil kõnelevad Eesti ja Soome ajaloolased avalikkusele meie sarnastest saatustest.

9. märts 1944 – 9. märts 2014

Hea kaaslinlane!

Ootame Teid osa võtma
1944. aasta märtsis Nõukogude lennuväe poolt Tallinnale, Tartule, Narvale ja Helsingile sooritatud pommirünnakute ohvrite meenutamiseks korraldatud mälestushetkedest pühapäeval, 9. märtsil.

Kell 10 mälestusteenistus Siselinna kalmistul.
         Pommiohvrite matmispaigale rajas Tallinna linn 2004. aastal monumendi,
mille  jalamile asetatakse pärgi, lilli ja süüdatakse mälestusküünlad.
Mälestuskõne peab Tallinna Linnavolikogu ase-esimees Toivo Tootsen.
Hingepalvuse peab EAÕK ülempreester,
Kaitseliidu peakaplan major Aivar Aleksander Sarapik.

Kell 12 Näituse „Purustatud linnasüda – Harju tänav enne ja pärast õhurünnakut 9. – 10.3.1944“ avamine Kiek-in-de-Kökis (Komandadi tee 2).

Kell 13 – 17 Rahvusvaheline konverents Neitsitornis
Eesti ja Soome linnade pommitamisest 1944. aastal
Ettekannetega esinevad Eesti ja Soome ajaloolased.

Kell 18 – 19 kontsert-jumalateenistus Niguliste Muuseum-Kontsertsaalis,
Esineb Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi kammerkoor.
Orelil Andres Uibo
Vaimulikuna teenib EELK Tallinna praost Jaan Tammsalu.
Aastapäevakõne peab EMS esimees Peep Pillak.
Kaitseministeeriumi sõnum
Tallinna Linnavalitsuse sõnum

Meie Isa palve ja rahusoov


Kell 19.15 hakkavad lööma Tallinna kirikute leinakellad.
Harju tänava veeres süüdatakse mälestusküünlad.


Mälestuspäeva korraldavad Eesti Muinsuskaitse Selts ja Tallinna Linnamuuseum. Toetavad Kultuuriministeerium, Tallinna Linnavalitsus, Kaitseministeerium, Narva Muuseum, Helsingi Linnaarhiiv, Soome Sõjaajaloo Selts.

Lisatud dokumendid:
Konverentsi kava