Mälestusplaat major Kurele

31. juulil kell 14.00 avatakse Valgamaal Sangastes Tammiku talu seinal plaat major Friedrich Kure (VR II/3) mälestuseks, kes hukkus siin 70 aastat tagasi NKVD haarangus, kui oli tulnud oma haiget isa vaatama.
Friedrich Kurg sündis 10. jaanuaril 1898 Sangaste vallas Laose talus. Ta õppis Peterburi reaalkoolis ja lõpetas I maailmasõja ajal Vladimiri sõjakooli lipnikekursuse. Osaledes Vabadussõjas paistis ta silma isikliku vahvusega, mille eest talle annetati II järgu 3. liigi Vabadusrist. Pärast Vabadussõda jätkas ta teenistust Eesti sõjaväes, kus ülendati 24. veebruaril 1940 majoriks. Nõukogude okupatsiooni ajal oli ta teenistuses kuni 14. juunini 1941, mil tal õnnestus arreteerimise eest peituda. Seejärel osales ta Tartu vabastamisel ja jätkas teenistust Saksa vägede koosseisus. Major Kurg oli esimene eestlane, kes sai 1943. aasta 25. juulil I klassi Raudristi. 1944. aasta suvel osales ta kodumaa kaitsmisel Narva rindel ja seejärel Tartu all. Major Kurg ei taandunud Eestist koos sakslastega, vaid otsustas võitlust kodumaal jätkata. Ta tegutses Valgamaa metsades Jüri Raudkivi nime all, kuni hukkus 31. juulil 1945 NKVD haarangus, mida juhtis julgeolekuvolinik Uno Laht. Tema matmiskoht on tänaseni teadmata.
Mälestustahvli avamine toimub major Friedrich Kure perekonna, Tammiku talu praeguse omaniku Meri Bergi, Kaitseministeeriumi ja Eesti Muinsuskaitse Seltsi koostöös.

Ootame kõiki huvilisi mälestusplaadi avamisele!