Euroopa arheoloogiapäevad 2022

Euroopa arheoloogiapäevad 2022

 AVASTA EESTI ESIAJALUGU!

 

Euroopa arheoloogiapäevade raames 17. – 19. juunil

tutvustavad arheoloogid Eesti muistisi,

muuseumid esitlevad arheoloogia-alaseid väljapanekuid,

toimuvad ekskursioonid, talgud, õppekäigud.

Euroopa arheoloogiapäevi koordineerib Prantsusmaa arheoloogiliste päästeuuringute instituut Inrap. Arheoloogiapärandit tutvustavad 46 Euroopa Nõukogu liikmesriiki.

 

Lähem teave:
Eesti Muinsuskaitse Selts

www.muinsuskaitse.ee

European Archaeology Days

https://journees-archeologie.fr

Euroopa arheoloogiapäevad EESTIS:

Leiud ja leiukohad üle Eesti

Monika Reppo foto

Arheotuur. Monika Reppo foto

Arheoloogiapäevade raames tutvustab arheotuur Eesti arheoloogiapärandit YouTube’i ja Instagrami vahendusel. Vaatlusele tulevad nii leiud kui leiukohad. 17.–18. juunil on fookuses Talllinn ning Niguliste kirikust leitud kirstufurnituurid, 19. sajandi keraamikatehas (Pärnu mnt 59), 18. sajandi II poole õhtusöögile viitav leiukompleks Toom-Kooli tänavalt, Paks Margareeta ning Toompea paemurd. 19. juunil aga kümme arheoloogilist leidu üle Eesti.

Monika Reppo foto

Monika Reppo foto

 

  • 17. juuni 12:00-18:00 YouTube
  • 18. juuni 12:00-18:00 YouTube
  • 19. juuni 12:00-18:00 Instagram

Youtube ja Instagram (arheotuuri kontod): https://www.youtube.com/channel/UCc7t8hgYBwRPTaFKeZA0iMQ; http://instagram.com/arheotuur)

https://www.youtube.com/channel/UCc7t8hgYBwRPTaFKeZA0iMQ; http://instagram.com/arheotuur

 

Muhu linnuse tuur “Au langenuile 1227”

Fotol Muhu  elanike poolt 1927. aastal avatud dolomiitsammas 700 aasta eest ristisõdijate vastu võideldes langenud esivanemate mälestuseks. Samba autor ja fotograaf teadmata. Ajaloomuuseumi fotokogust.

18. juunil kell 12 kuni 14 toimub esimene tänavusest kolmeosalisest Muhu linnuse tutvustusest, juhatab arheoloog Jaan Tamm.

Asukoht: Saare maakond, Muhu vald, Linnuse küla.

Põltsamaa linnuse ajalugu hiljutiste kaevamiste valgel

Reedel, 17. juunil kell 15-17

Paest ja maakivist linnus püstitati Põltsamaa jõe paremale kaldale  1272. aastal ordumeister Otto von Rodensteini juhatusel. Saksa ordu vajas siia kaitseehitist, kuna Põltsamaast (sks.k. Oberpahlen) oli saanud uue foogtkonna keskus ja pealegi on Põltsamaa ikka olnud oluline liiklussõlm – siit pääses nii Paidesse, Tallinnasse, Viljandisse, Peipsi äärde kui ka Tartusse, seda viimast ka jõge mööda.

Mida huvitavat Põltsamaa linnusest ja lossist viimastel aastatel teada on saadud, räägivad Muinasprojekt OÜ arheoloogid Mihkel Tammet ja Ants Kraut reedel, 17. juunil.

Põltsamaa linnus Muinsuskaitseameti kultuuriväärtuste register.. Foto Maili Roio

Põltsamaa linnus Muinsuskaitseameti kultuuriväärtuste register.. Foto Maili Roio

Arheoloogide avastatud kahurikuul linnuse õues. Foto Ants Kraut

Arheoloogide avastatud kahurikuul linnuse õues. Foto Ants Kraut

Kell 15 ringkäik lossihoovis.

Kell 15.30-17 ettekanne, leidude tutvustus ja arutelu lossi saalis.

 

Olete teretulnud osa võtma!

 

Täpsem teave 53 494 304.

 

Arheoloogia lastele

Laupäeval, 18. juunil kell 11 – 12.30

Arheoloogia lastele

Kes on arheoloog ja mis tööd ta teeb? Miks on vaja uurida maa sees peidus olevaid vanu asju? Mis on arheoloogi töövahendid?

Ootame lapsi (ja nende vanemaid) laupäeval, 18. juunil kell 11 Säästva Renoveerimise Infokeskusesse Tallinnas Väike-Patarei 5, kus arheoloog Ants Kraut selgitab, misasi on arheoloogia ja mille poolest see huvitav on. Lapsed saavad ka ise proovida, kas ehk leiavad maapõuest midagi huvitavat. Saab küsida küsimusi ja uurida lähemalt arheoloogia kohta.

Olete oodatud!

Arheoloogia lastele” toimub koostöös Eesti Muinsuskaitse Seltsi ja Säästva Renoveerimise Infokeskuse vahel.

Lisateave helle@muinsuskaitse.ee

Ekskursioon “Apteeker Melhiori” filmi radadel

 

Ekskursioon “Apteeker Melhiori” filmi radadel

Laupäeval, 18. Juunil kell 14 – 16. Kogunemine Kiek in de Küki suurtüki torni juures. Mugavad jalavarjud jalga, õige riietus selga ja seiklusele!

Milline oli Tallinn aastal 1409 ja mis on sellest meile tänini säilinud? Mida kasutati akende katmiseks, kui klaasi veel ei olnud? Kus elas Tallinna esimene apteeker ja kellelt enne teda rohtusid soetati? Ekskursioonil tutvustatakse linna läbi apteeker Melchiori silmade. Selle juures selgitatakse ajalooteemalise filmi tegemise nüansse. Kas 15. sajandi Tallinna saab üldse tõelisena kujutada? Mida oleks saanud veel juurde lisada või hoopis filmist välja jätta?
Ekskursioon algab Kiek in de Köki suurtükitorni juures. Sealt liigutakse läbi ordurüütlitele kuuluva Toompea hansakaupmeeste valitsetavasse all-linna. Teel külastatakse 600-aastast Raeapteeki, mekitakse apteeginapsu ja Panis Martiust. Retk lõpeb Tallinna Linnamuuseumis, kus tutvustatakse kogudes säilitatavaid 15. sajandi teemakohaseid leide. Tuuri viib läbi Tallinna Linnamuuseumi arheoloogiakoguhoidja Küllike Tint.

Pileti saab lunastada Tallinna Linnamuuseumist https://fienta.com/et/excursion-a-trip-along-the-paths-of-the-film-melchior-the-apothecary-35346

 

Retk muinas-Lasnamäelt Iru linnusele

Iru linnamägi

Jaana Ratas

Pühapäeval 19. juunil 2022 kell 13 – 15

Tallinna Linnamuuseum kutsub Euroopa Arheoloogiapäevade raames retkele Muinas-Lasnamäelt Iru linnusele.

Lasnamäega meenuvad esimese asjana kõrged hallid üheksakorruselised paneelmajad. Tundub uskumatu, et veel 40 aastat tagasi asusid nendel aladel lihtsad talumajad ja kiviaiad, mille vahele jäid muinasaega meenutavad kultuskivid ja kivikalmed. Kust tuleb Mustakivi nimi? Millega pronksiaegsed mehed endile soenguid tegid? Milleks kividele lohke tehti? Milliseid trikke kasutati linnusesse tungivate vaenlaste vastu? Euroopa arheoloogiapäevade raames räägitakse matkal Mustakivist Irusse lähemalt teele jäävatel aladel paiknenud varasemast asustusest.

  • Pühapäeval 19. juuni 2022 kell 13:00
  • Retk algab Lasnamäe Centrumi peasissekäigu eest (Mustakivi tee 13)
  • Orienteeruv kestus 2 tundi.

Kuna Iru linnus on siiani hästi kaitstud kohas, siis tuleb Lasnamäe Centrumi juurde tagasi saamiseks peale matka juba tuldud teed pidi veidi tagasi jalutada.
Kõige parem on seda teha mööda kergliiklusteed, liikudes Ussimäe teele ja mööda Ussimäe teed kõndida kuni Kärberi tänava nurgani, kus asub Priisle bussipeatus. Priisle bussipeatusest saab nr 58 ja 68 bussiga Taevakivi peatusesse (Prisma juures), sealt tuleb ületada sild ja ongi taas Lasnamäe Centrum.
Nr 68 bussiga on võimalik sõita kesklinna.
Soovitame aega varuda nii matka jaoks kui ka linnuselt tagasitulekuks.