Ajalooteemaline fotokonkurss

Ajaloost lugu pidavaid noori ühendav ettevõtmine sai alguse 1992. aastal, kui Hispaania eestvõttel hakati Euroopa Muinsuskaitsepäevade raames korraldama noorte fotokonkurssi, kus õpilased pildistavad oma kodukandi ajaloo- ja kultuuripärandit ning kodulinna või küla miljööd üldisemalt.  Mõtte algatajaks oli Kataloonia, ning peagi muutus konkurss ülipopulaarseks paljudes riikides.  2009. aastal osales fotokonkursil üle 25 000 noore vanuses 10 – 21 aastat 58 riigist. Kokku jäädvustasid noored üle 120 000 mälestise ja ajaloolise objekti.

Fotokonkursi eesmärk on lahtiste silmadega oma kodukandis ringi käia, tundma õppida kodukoha aja- ja kultuurilugu ning huviäratanud hooneid, detaile, linna- või loodusmaastikke pildistada.  Noorte objektiivi on jäänud nii vanu ja väärikaid mõisahooneid, ajalooliste linnakeskuste kitsaid tänavaid, pakse paemüüre, tuvisid täis linnaväljakuid, kuid samuti ka kooli kulunud ujula, mahajäetud tööstus või lagunev talu.  Eesti tänavust karmi talve silmas pidades võib ühelt poolt olla üpriski raske lume all kultuuriväärtusi märgata, teisest küljest annab erakordne talv ehk isegi omapärase eelise nutikatele ning pakub Eesti kultuuripärandi tutvustamiseks Euroopas huvitavaid ideid ja võimalusi.

Fotod palume esitada hiljemalt 31. märtsiks Eesti Muinsuskaitse Seltsi aadressil Pikk 46 Tallinn 10133.  Osa võivad võtta kõik kuni 21 aastased noored. Fotode minimaalne resolutsioon peab olema 300 dpi.  Palume fotod saata CD peal ning lisada juurde fotograafi nimi, vanus, kool või elukoht ning pildistatud objekti nimi ja asukoht.

Eesti Muinsuskaitse Selts tutvustas fotokonkurssi Eestis esmakordselt 2007. aastal.  Seni on rahvusvahelises kataloogis Eestit esindanud Tallinna Vanalinna Hariduskolleegiumi õpilased Martin Saar, Kait Karu (2007), Dan Rodionov ja Paula Hiiemäe (2008), mullu Võru Gümnaasiumi õpilane Merike Lang ja Võsult Kristiina Laur.  Tublimaid fotograafe tänab Eesti Muinsuskaitse Selts Muinsuskaitsekuu avamisel 19. aprillil.

Eestist valib žürii välja 2 fotot, mis ilmuvad ühises rahvusvahelises fotokataloogis.  Fotodest koostab Euroopa Nõukogu näituse, mille avamisele Strasbourgis kutsutakse ka 2 väljavalitud Eesti noort fotograafi.